Persoonilugu: jürgenklopilik Frank Sumberg ei saa jalgpallita elada

Põhja-Tallinna JK Volta noortetreener Frank Sumberg (25) on treenerina emotsionaalne
ja naudib seda tööd. Lisaks tunneb ta kirge spordi kommenteerimise vastu.

Sumberg oli Tallinna FC Castovanni Eaglesi trennis, kui Volta tehniline direktor Märt Vassiljev teda ja Karl Karimõisat uue klubi noortetreeneriteks kutsus. Sumbergi trennikaaslastest olid Vladimir Batanov ja Aleksei Naariste juba Volta kutse vastu võtnud.

„Ma mõtlesin nädal aega ja seejärel otsustasin, et kui selline võimalus sülle kukkus, siis proovin,“ lausus Sumberg, kes on hetkel Volta U13 võistkonna abitreener ja tegutseb ka lasteaiagrupi juures.

U13 võistkonna peatreener on Urmas Hepner, kellega Sumbergil on suur au koostööd teha. „Üheks väga suureks põhjuseks, miks ma selle töö vastu võtsin, olid just need kaks meest – Tarmo Rüütli ja Urmas Hepner. Kuna ma olen väga suur jalgpallifänn ja hakkasin koos isaga juba 5-aastasena vutti vaatama ning olen palju Eesti jalgpalliraamatuid lugenud, siis need nimed ütlesid mulle väga palju. Minu jaoks on need mehed legendid ja iidolid. Ma ei tundnud enne kumbagi inimest, nüüd olen nendega ühes klubis töötanud peaaegu aasta, see on väga äge.“

Iga-aastased reportaažid suguvõsa kokkutulekutel

Tallinna Ülikoolis kehakultuuri õppiva mehe jaoks on treeneritöö väga huvitav. „Mulle meeldib, et ma elan sellesse mingitel hetkedel nii sisse, et olen mängudes väljaku ääres nagu Jürgen Klopp. Vehin ja lähen emotsioonidega kaasa.“

Sumbergile meeldib ka see, et treenerina näeb ta kõrvalt väljakul toimuvat paremini ning nähtut saab ta omakorda kaasa võtta platsile, kui tegutseb Volta esindusmeeskonna paremkaitsjana.

Volta U13 võistkonnas näeb ta suure potentsiaaliga mängijaid: „Minu grupis on kolm poissi oma vanuse kohta meeletult andekad. On näha, et looduse poolt on neile ikka antud. Kui nende poistega töötada ning kui neil on selge pea ja tahtmine jalgpalluriks saada, siis võib nendest tuleviks tulla väga palju.“

Üheks oma ambitsiooniks nimetaski Sumberg seda, et keegi tema treenitavatest lastest tulevikus jalgpallimaastikul läbi lööks. Samuti on tema eesmärgiks koolitustel käies ja kogenud treenerite kõrvalt õppides edasi areneda.

„Aga mul on ka üks teine väga suur kirg, milles ma tahaksin läbi lüüa – spordi kommenteerimine,“ teatas Sumberg. „Mul on spordis suhteliselt laiad teadmised, ma vaatan sporti ja räägin hästi palju. Kõik mu lähedased-sugulased-sõbrad ütlevad, et minust peab tulema spordikommentaator.“

Kaks aastat tagasi tegi Sumberg sellel alal oma debüüdi, kui kommenteeris Õhtulehes koos Mart Treialiga rannajalgpalli Eesti meistrivõistluste etappi.

„Kui ta mind kutsus, olin suurima heameelega nõus. Tahtsin saada oma esimest kogemust. Pärast kuulasin järele, kuid ennast hinnata on väga keeruline. Perekonnalt sain positiivset tagasisidet, aga arenguruumi ikka on ja esimesel korral oli väike närv ka sees,“ tunnistas Sumberg.

Avalikult pole ta veel seni rohkem kommenteerinud. Küll aga on ta ülikooli mäesuusa- ja lumelaualaagris ning iga-aastastel suguvõsa kokkutulekutel, kus spordivõistlusi peetakse, telefonikaameraga ringi käinud ja reportaaži teinud.

Raske lahkumine Castovannist

Lisaks on Sumbergi hobideks veel pinksi mängimine ja laulmine. „Ma olen lapsest saadik igasugustes koorides laulmas käinud, aga praegu olen kuus aastat olnud Tallinna Ülikooli akadeemilises meeskooris. Laulupidudel laulmine on väga lahe asi – soovitan proovida kõigil, kellele elevant pole kõrva peale astunud.“

TLÜ meeskooris laulab teiste seas ka Kalle Sepp, kes võitis eelmisel aastal TV3 meelelahutussaate „Su nägu kõlab tuttavalt“.

„Vägev, et meie koori mees sellise saavutuseni jõudis. Ta kuulsus on pärast saate võitu meeletu, see toob võib-olla ka meie koorile kasu,“ arvas EJL D litsentsi omav jalgpallitreener.

Lapsena mängis Sumberg jalgpalli Kotkas-Juuniori klubis. Tema esimesed treenerid olid Urmas Kirs ja Sergei Hohlov-Simson. Kui Kotkas-Juunior laiali läks, kutsus sugulane Sumbergi võrkpalli mängima ja seda tegi ta viis aastat.

„Siis ma otsustasin, et ma ikka ilma jalgpallita elada ei suuda. Läksin JK Suema Cargobusi – praegu on see Castovanni Eagles –, kuhu sõber, kes oli äsja klubi loonud, mind kutsus,“ rääkis Sumberg.

„Sellest kevadest mängin Voltas. Pärast kaheksat aastat oli raske Castovannist lahkuda, mul oli seal palju lapsepõlvesõpru ja kunagisi koolikaaslaseid. Aga juhtkond otsustas, et on mõistlik, kui Volta noortetreenerid mängivad Voltas, kuna siis on lastel suurem motivatsioon klubi esindusmeeskonna mängudel käia. Nii mängimegi nüüd koos Karli ja Vladimiriga Voltas. Aga Aleksei jäi ikkagi Castovannisse, kuna tema on seal suur liider, keda vajatakse.“

Sumberg on tänavu Volta särgis väljakul käinud kümnes esindusmeeskonna ja kaheksas duubelmeeskonna kohtumises. Esinduse eest on ta ka ühe värava löönud.