Persoonilugu: sportlik arendusjuht Annely Aston õpib iga päevaga midagi uut

Annely Aston on Põhja-Tallinna JK Voltas arendusjuht ja naiskonna kaitsemängija. Töö kõrvalt
omandab ta ülikoolis bakalaureusekraadi ning teeb vabal ajal hästi palju sporti. Kõigest sellest ja ka oma varasematest tegemistest rääkis Aston JK Volta kodulehele antud intervjuus.

 Kuidas Voltasse sattusid?

 Ma õpin Tartu Ülikooli Pärnu kolledžis spordikorraldust ja otsisin endale praktikakohta. Alguses tahtsin minna Tallinna Kalevisse, kuna sealt üks turundusinimene käis meile rääkimas, et millised võimalused on nende juures praktikat teha. Alustasin Kaleviga kirjavahetust ja saatsin sinna motivatsioonikirja, mis ka Raimo Nõuni jõudis. Ta uuris, et kas Kalevi kontorisse on mind juba kutsutud. Ma ütlesin, et keegi pole veel vastanud, ja siis ta soovis minuga kohtuda ja mõningaid ideid arutada. Nii tulingi Voltasse kuueks nädalaks praktikale ja pärast seda alustasin juba täiskohaga tööd. Koolis on mul veel viimane aasta käia.

Voltas töötad täiskohaga?

Siin olen jah täiskohaga, andsin Raimole sõrme ja ta võttis terve käe (naerab). Ametikohaks on arendusjuht. Teen kõike, mis on minu võimuses.

Milline Sinu töö täpsemalt välja näeb?

Tegelen jooksva klubisisese infovahetusega ning suhtlen pidevalt erinevate sponsorite ja koostööpartneritega, toimetan aastaplaanide, ürituste, projektide ja eelarvete kallal.

Mis Sulle selle töö juures kõige rohkem meeldib?

Mulle meeldib erinevate projektide juhtimine, ürituste korraldamine ja inimestega suhtlemine. Jalgpalli valdkonnas pole ma varem töötanud, nii et see on minu jaoks uudne keskkond. Siin on väga suur võimalus areneda, õpin iga päevaga midagi uut. Mulle meeldib, et see ei ole ainult kontoritöö, vaid saan ka üritustel käia ja uute inimestega tutvuda. Kõige raskem osa on paberimajandus, sest seda on meeletult palju.

Mis ambitsioonid Sul selle tööga seoses on?

Kuna ma pole varem selles valdkonnas olnud ega juhtivat positsiooni omanud, siis kõige suurem ambitsioon on näidata, milleks ma võimeline olen. Tunnen, et olen piisavalt aktiivne, et ka ise midagi korda saata. Kui tugev meeskond on seljataga, siis suudame palju.

Siiani sujub Sul selle meeskonnaga kõik hästi?

Jaa, absoluutselt. Kuna ma olen uus, siis kõik abistavad ega lükka mind kuhugi orki. Üheskoos saame kõik asjad kenasti tehtud.

Kuidas lõppes kirjavahetus Tallinna Kaleviga? Kas ka nemad oleksid Sind praktikale tahtnud?

Ma käisin ka Tallinna Kalevis rääkimas. Seal taheti juba hakata lepingut sõlmima, aga mind nähti vaatleja rollis. Kooli ettevõtluspraktika eesmärk on, et me peame just ise saama kõiki asju katsetada. Seetõttu nägin, et Kalev ei ole päris see keskkond, kuhu tahaksin minna, ja olin pigem huvitatud Raimo aktiivsusest ja põnevatest pakkumistest.

Kuidas Sa tööd ja õppimist ühitad? Pärnu on ju Tallinnast nii kaugel.

See on lihtne. Koolis käin ma ühe kuu jooksul ainult viis päeva ehk ühe nädala, tööd saan palju ära teha arvuti ja telefoniga. Keskkonnavahetus mõjub mulle väga hästi. Koolis on meil lennukad inimesed, aitame üksteisel uute ideede peale tulla ja asju teise nurga alt näha. Saan nii õppejõududelt kui ka kursakaaslastelt töö jaoks inspiratsiooni. Mõtlen isegi magistrisse mineku peale, aga enne tuleb hetkel käsil olevad õpingud lõpetada.

Mängid praegu jalgpalli Volta eest naiste rahvaliigas. Kus Sa varem mänginud oled?

Olen maatüdruk. Meil oli Kostivere Põhikoolis oma tüdrukute grupp, kellega mängisime koolidevahelist jalgpalli, käisime tihti Loksal mängimas. Praeguseks on mul jalgpallireeglid juba peaaegu ununenud, kuna olen vahepeal tegutsenud teises valdkonnas, aga mäng tuleb välja küll. Olen kaitsemängija ning väravaid pole lasknud väga palju lüüa (naerab).

Millisel kohal üldiselt jalgpall Sinu elus on?

Olin vahepeal jalgpalliga rohkem seotud, jälgisin jalgpalli igapäevaselt ja olin suur Barca fänn (naerab). Samas ei ole jalgpall see, mida ise tahaksin profitasemel teha või kus suudaksin laineid lüüa. Võib-olla olen selle jaoks ka liiga lühike.

Volta naiskonnas mängib teiste seas legendaarne Ave Pajo. Temalt on ilmselt ühtteist õppida?

Absoluutselt. Ta on fantastiline inimene, mulle just meeldib tema suhtumine. Aeg-ajalt vaatavad kõrgklassi sportlased teistele ülevalt alla, aga tema on väga mõistlik. Temaga saab hästi rääkida ja temalt on väga palju õppida. Sellist tehnikat ei suuda ma küll ise vanuse tõttu enam omandada. Aga meil on väga kiiresti arenenud väike grupp, kus on tublid naised koos.

Kas tahad tulevikus ka natuke kõrgemas liigas mängida?

Ei! Olen juba tegelenud teise spordialaga, jalgpallis ei arene ma enam nii palju, et suudaksin tipptasemel võistelda. Põhiarenguetapp on noores eas, kui arendatakse kiirust, täpsust ja teravust. Praegust taset võin hoida, aga mingit väga head kraami minust enam ei tule. Kaitses võin kehaga ees seista, kuid jään seda tegema pigem rahvaliigasse.

See teine ala, millele viitasid, on judo?

Jah, teine on judo. Sellega olen rohkem sinapeal. Olen sellega ise tegelenud ja andnud ka oma teadmisi edasi.

Kas Sul on must vöö?

Ei, roheline.

Kas oled ka veel praegu judotreener edasi?

Hetkel otseselt ei ole, treenin ainult iseennast. Aga laagrite raames olen noortele judo baasil üldfüüsilisi treeninguid teinud. Pakun ka võimalust jalgpallitreeninguid natuke mitmekülgsemaks muuta, kasutades ära judo häid elemente. Näiteks judos on hästi oluline vahetu kehaline kontakt, koordinatsioon, parem tasakaal, millest jalgpallis noorematel kipub vajaka jääma.

Judos ja jalgpallis on siis ühiseid jooni ka?

Jaa, lisaks kehalisele kontaktile on mõlemas üliolulised ka kukkumine, reaktsioon, kiirused ja distsipliin.

Mis Sind judo juures paelub?

Kuna ma olen väga kaua treeninud Toni Judokoolis, siis see klubisse kuulumise tunne on meeldiv. Olin väikelaste treener, siis valmistas rõõmu pidev laste arengu nägemine. Alguses nad ei jookse hästi, ei oska hüpata ega kukerpalli teha. Aga aasta lõpus võistlevad nad juba tublilt tatamil. Pole tähtis, kas nad kaotavad või võidavad, oluline on just nende osavõtlikkus ja areng. Rõõmu tekitab see, et olen saanud oma käega kellestki midagi kasulikku luua. Kui lapsevanem tuleb ütlema, et laps kukkus suure hooga ja ei saanud mitte ühtegi vigastust, siis see näitab, et trennist on olnud kasu.

Mida Sa vabal ajal teed?

Vabal ajal mängin jalgpalli, käin jõusaalis, rulluisutan ja kahel korral nädalas püüan käia judos. Vaba aega sisustan võimalikult aktiivselt.

Mõnikord mulle tundub, et jalgpalli kõrvalt ei jäägi aega üle – hommikul tulen kontorisse, õhtul mängin ise jalgpalli, siis lähen koju ja mõtlen küll, et päris palju on seda jalgpalli ühes päevas. Aga iseenesest mulle meeldib. Koolitööd nõuavad samuti oma aega.

Volta kontorist on hea minna otse Sõle halli mängima.

Absoluutselt. Otse töölt rahvaliiga mängule minnes ei jätkugi õnneks aega, et mängu pärast muretseda. Ja ega vist ei peakski rahvaliigas muretsema, tulekski võtta rohkem fun’iga.

Lugesin Internetist, et olid ka Sportlandis klienditeenindaja.

Jaa, ma alustasin tegelikult assistendina Sportlandi üritustel. Siis räägiti mind ära, et läheksin poodi tööle. Töötasin pikalt Ülemiste Sportlandi poes.

Kas Sul on rääkida näiteks mingeid põnevaid lugusid imelike klientidega?

Vahel tõid kliendid praaktooteid tagasi ja hakkasid teenindajatega ebameeldivalt käituma, aga üldjuhul inimesed laabusid ja said aru, kui nad läksid liiale. Mul oli vist ainult üks ebameeldiv lugu, kui üks meesterahvas läks agressiivseks. Kuna olin tööl ja minu tööeetika ei luba kliendiga halvasti käituda, siis kannatasin kenasti ära. Meil ühel naisterahval juhtus nii, et klient oli väga ebameeldiv ning kuna teenindaja ei saanud vastu hakata, siis palus kleidil oodata, millal ta riided saaks ära vahetada, et asjad läbi arutada. Meile oli alati tähtis mitte oma ettevõtet kahjustada. Kliendiga karjumine ei anna sulle tegelikult mitte midagi, neist tuleb lihtsalt aru saada.

Aga meeldivaid lugusid oli rohkem. Mulle on toodud töö juurde hea teeninduse eest igasuguseid põnevaid asju. Ehedalt on meeles, kui aitasin ühel noormehel tund aega lumelauavarustust valida ja ta ei ostnud lõpuks midagi, aga oli väga tänulik ja tõi uuest vahvliputkast mulle kõikide erinevate lisanditega suure vahvli. Kuna ma olen spordiinimene, siis ma ei pea sellistest suursugustest maiustustest väga lugu.  Noormehele seda öeldes teatas ta mulle, et kuna mul on hea figuur, siis kulub üks maiustus kindlasti ära (naerab).

Tänu sellele tööle oskad nüüd ka endale putsasid valida?

Absoluutselt. Tehnilise poole pealt sain väga palju targemaks. Rulasid, laudu, rulluiske, purjetamisriietust ja muud sellist oskan samuti soovitada. Jooksutossuga on natuke teistmoodi, seal on juba keerulisem spetsiifika.